Sevde Arslantaş Psikolojik Danışman


BELİRSİZLİKLE MÜCADELE

BELİRSİZLİKLE MÜCADELE


Hayatta bilmediklerimizin, bildiklerimizden daha fazla olduğu hayatın bir gerçeğidir. Matematikçi John Allen Paulos şöyle der; “Belirsizlik burada kesin olan tek şey”. “Tek güvenlik hali, güvensizlikle yaşamayı bilmektir.” İnsanoğlu bunun farkındadır ta ki hayatında belirsizliklerden rahatsız olana kadar. Sonucunun ne olacağını bilmediği olay veya durumların kendisine ne kazandıracağı veya ne kaybettireceğini öğrenmek ister. Bu da belirsizliğe karşı bir tahammülsüzlük yaşatır. Bunun sebebi ise sahip olunan endişe ve kaygıların insan zihnini yönetmesine izin vermektir. Bu durumlar sonucunda yaşanan stres ve huzursuzluk beraberinde psikolojik sorunlara dönüşür.

İnsan her şeyin planlanmış olmasını ve çoğu şeyi kontrol etmek ister. Çünkü insan karşılaşacağı sonuçlara göre planlamalarını yapmak, buna göre hareket etmek ister. Kontrolü dışındaki olay veya durumlar endişelerin şiddetlenmesine sebep olur. Ve bu da kişinin bulunduğu zamanda iş ve aktivitelerine odağını zayıflatır. Ve insan bir süre sonra belirsizliklerden kaynaklı sahip olduğu olumsuz düşüncelerine teslim olur. Gerçekmiş gibi inanmaya başlar. Düşüncelerimizin gerçek olduğu çoğu insanın sahip olduğu yanılgılardandır. Zihnimize olumsuz düşünceler her an gelebilir. Ama onların gerçek olmadığı yönündeki inancımızı sürdürüp, bakış açımızı olumlu yöndeki düşüncelere odaklamak endişe ve kaygılarımızı iyi bir şekilde yönetmemize yardımcı olacaktır.

Belirsizlikle mücadelede olumsuz düşüncelerin zihnimizde endişe ve kaygılardan ötürü gerçekçi olmadığı halde sanki olumsuz olay veya durum gerçekleşecekmiş gibi hissediyorsak o anda yanlış çıkarımlarda bulunduğunuzu hemen farkedin. O anda sahip olduğunuz, gerçekleşeceğinden korktuğunuz endişe dolu düşüncelerin doğru olmadığını kendimize anlatmak, tam tersi olumlu olay ve durumların gerçekleşeceğini düşünmeye çalışarak zihnimizi aydınlatmak bizi doğru yöne çevirecektir. Geleceğe dair düşünmeye başladığınızda, olumsuz düşünceler sizi zehirlemeye başlar ve bu düşünceler içine dalıp gidersiniz. Müdahale etmediğinizde olumsuz düşüncelerin gerçek olduğuna kesin olarak inanmaya başlar ve çevrenizdekileri de buna ikna etmeye çalışırsınız. İşte durum bu vaziyete gelmeden önce;

1-Geleceğe dair zihninizde mutlu olduğunuzu gördüğünüz resimleri yerleştirin. En kötü senaryolara inanmamanız adına size bir umut ışığı olması ve risklerin, olumsuz sonuçların sandığınızdan kötü olmadığını düşünebilmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

2-Belirsizliğin bizi etkisi altına almasına engel olabilmek için önemli olan şey kontrol edebildiklerimize odaklanmaktır. Örneğin Covid-19 salgınından bizim nasıl etkileneceğimizi, gelecekte bizi nasıl bir yaşamın beklediğini kestirebilmek veya salgını tamamen ortadan kaldırmak tek başına bizim elimizde değildir. Yani bu durum bizim kontrolümüz dışındadır. Ama kontrolümüz dahilinde olan kısım, hem kendimizi hem başkalarını koruyabileceğimiz şekilde tedbirlere dayalı sorumluluklar almaktır.

 

3-Çözüm ve sonuçlara odaklanmayın.  Onlar zamanla gelir ve öğrenilir. Zihninize gelen düşüncelerin doğru olup olmadığına inanmaksa imkansızdır.

4- Bazen belirsizlikler içinde boğulduğumuzda bizi yaşadığımız karmaşadan kurtaracak olan birini düşünürüz. Ve bizi bu durumdan kurtaracağını hissederiz.Fakat sevdiklerimizin desteği bizim işimizi kolaylaştırır ama tamamen çözmez. O yüzden yetkinliğin sadece bizde olduğunu, belirsizliklerle her zaman karşı karşıya olduğumuzu ve bunun yöneticisinin kendimiz olduğunu unutmayalım. Ama zaman zaman sıkıntılarımızı, endişeli hallerimizi bir yakınımızla paylaşmanın bize daha iyi hissettirdiği de bir gerçektir.

5- Hayatınıza bir anlam katmaya çalışın ve çeşitli amaçlar edinin. Dünya korkutucu bir hal aldığı zaman kendimiz ve başkaları için faydalı çalışmalarda bulunmak bize karmaşık dönemde kendimizi iyi hissettirecektir.

6- Belirsizlikler, endişeler, kaygılar sizi etkisi altına aldığı zamanlarda kendinizi iyi hissetmiyorsanız küçük aktiviteler sizi motive edecektir. Kitap okumak, egzersiz yapmak, film izlemek, kendinize bakım yapmak gibi… Bu seçenekleri siz zenginleştirebilirsiniz.

7- Belirsizlikle mücadelede kendimizi rahat ve güvende hissetmemiz önemlidir. Böyle durumlarda cezbedici aktiviteler bizi kendisine çeker. Böyle durumlarda bize kendimizi huzurlu, mutlu, güvende hissettirecek o cezbedici aktiviteleri yapmamız, daha kötü şart ve durumlara sürükleyen aktivitelerden ise uzak durmamız gerekir. Nurettin Arslantaş
1.03.2021 16:54:28
Selamun aleykum kızım... Yazını okudum . Tebrik ediyorum...Gözlerinden öpüyorum.

Nevin Atadeniz
1.03.2021 18:36:15
Bazı kişiler herkesin özendiği bir hayata sahip olsaler bile mutsuzlar çünkü sahip olduklarının kıymetini bilmiyorlar, her şey normalleşiyor, neden mutsuzlar onu bile bilmiyorlar oysa nefes almak bile şükredilecek bir şeyken, her gün binlerce mutlu olma sebebin var iken, sadece sende olmayana bakıyorsun, olanlara değil..kaleminize saglik..iste tam da burda.herkes bu yazilanlari, uygulamayı basarabilse..hayat tadindan yenmez..

B.Gül BAL
1.03.2021 20:27:47
ALLAH yar ve yardımcınız olsun Inş....Sevde Hanım.... Belirsizlik varmıdır bende diye sordum kendime yazınızı okuyunca..Evet bir belirsiz adını tanımı yok olan var bir Belirsizlik ismi bu yapışkan illet ne idüğü belirsiz belirsizlik dünya yı elinin altında tutan belirsiz bir ilet adını anmaktan bile nefret ettiğim varlık çünkü adını andıkça çoğalıyormuş gibi onu önem değer veriyormuşum gibi geliyor anmıycam inanıyorumki bunun adını anmazsak Rabbimin de müsadesi artık bitecek ve bu illet varlığı cehenneme gönderecek inş..Kalbinde Insanın sevgi biterse o zaman bitecektir hayat bence biz gönül vermişiz sevmişiz yaradanımızı neden bizi o belirsizlik versinki samimi olmak ve hayatta sizin gibi nurlu değerli gençleri yetiştirip dünya da bırakmak ALLAH Belirsizlik verir mi biz Annelere vermez..Allah Anneden daha çok sever ve düşünür yarattığı kulunu Kalbiminizde güzellikler eksik olmasın nefsimize hizmetkâr olmayalım belli olur o ruh Allah katında inş.. Size çok Teşekkürler ederim pırıl pırıl bir gençsin çok güzel bir yazı verdiğin şıklarda bunu gördüm ve yazdım.. Üzülme..Ayetel Kürsi'nin; 'O hiç uyumaz dediği bir ALLAH'ın var..Dualarla Kalın inş..Tekrardan yazılarınızı okumak dileğiyle inş..

Evrem Nur
1.03.2021 21:03:53
Selamün aleyküm canım benim❣ tebrik ediyorum seni başarılarının daim olmasını diliyorum hep yanında ve destekçinim Rabbim nasip ettiğince her zamanki gibi çok güzel bilgilendirici destek veren bir yazıydı

Ayşe Garip
2.03.2021 11:32:38
İnsan beyni sürekli olumsuzluk şeyleri düşünur.Oysaki çözüm odaklı olsa bu karmaşadan kurtulur.ve ona göre hayatini şekillendirir.En zor olan şey ise belirsizliktir.Bundan kurtulmanin yoluda yiune kendi içimizdedir.Hayata bakış açımızı değiştirmeliyiz.aslinda insan beyni oyuncak gibidir ne şekil verirsek onu alır,ve ona inanir doğru yönlendirmekte kendi elimizdedir .gerçekten makaleniz hoşuma gitti Sevde kızım rabbim yolunu bahtini açik etsin sevgilerimle RABBİM eemanet olun

Elif GÜNGÖR
2.03.2021 12:46:35
Yine kaleminden güzellikler dökülmüş... Yazılarının devamını sabırsızlıkla bekliyorum böyle bir medya ekibinde yazını okumak bana gurur verdi devamını sabırsızlıkla bekliyorum....

Takva arslan
10.03.2021 00:49:07
Başarılarınızın devamını diliyorum güzel düşünülmesi gereken konulara değinilmiş maşaAllah Allah yardımcınız olsun kardeşim INŞAALLAH