Gülsema Güngör


DÖNÜŞ YOLUNDA

DÖNÜŞ YOLUNDA


Dönüş yolunda

2 Ekim günü Kaş' ta başlayan Likya yolu yürüyüşünü Adrasan'da sonlandırdık. 9 Ekim saat 22.00, Bursa yolundayız.

Artık otobüslerde sıcak içecek ikramı yasakmış, bilmiyordum. Eski zamanlarda yolluk yapılırdı köfteler, börekler... kokudan geçilmezdi, hele haşlanmış yumurta ıyyy. Kars'tan Gemlik'e tayin olduğumuzda annemin yolluk olarak yaptığı 'ağzı yumuk' koktu sanki. ( Açtığı hamuru yuvarlak kesip ortasına kavrulmuş kıyma koyup kıvıra kıvıra kapatıp yağda kızartırdı) Elli (50) senelik koku ne çok hasret barındırıyor...

Durayım biraz, gözyaşlarım saldırıya geçti.

Saat 00.10, bir yerleşimden geçiyoruz, neresi burası derken Miryokefalon yazan tabela gördüm. Cahil ben hemen Google ukalasına sordu nedir diye, siz de sorup öğrenin.

İnsan hayatı tecrübelerle geçiyorsa eğer; son yedi gün uzun uzun hikaye edebileceğim bi sürü tecrübe yaşadım. Tabiatın bol kepçe sunulduğu coğrafyada, milattan öncenin ayak izlerini takip ettim, onların yüzlerce yıl önce soluduğu havayı soludum, mezarlarına dokundum.

Böyle romantik yazdığıma aldanıp heee tamam ben de gideyim, yürüyeyim diye atlamayın sakın aman diyim. Akşam çadır kur, sabah kurduğun çadırı topla. Akşam kur, sabah topla, akşam kur, sabah topla... Yedi gün be!

Kilometrelerce yürümek kesmiyor olmalı ki yat, sürün, atla, kaya tırmanma gibi güzellikler ekledik. Likya yolları taştan, çakır çukur, bunların yol yapanları yokmuş zahir, yazık:))

Zor, esaslı performans gerektiren ancak tarifsiz güzel bir faaliyetti. Kıymetli @burcin_ozc nezaketle ve sabırla rehberlik yaptı bize.

Saat 02.56 Afyonkarahisar'da tost yedim ağzı yumuk hayal ederek.

Yol çok virajlı, azıcık tırstım gibi. Şoför değişimi yaptılar. Hep merak ederim, şoförler orta kapıdaki merdivenlerden inip kayboluyorlar.

Saat 06.42 hayret bi durum uyuklamışım.

Kaloriferleri yaktılar ondan mı acaba? Antalya'da hava sıcaklığı 27 dereceydi ne güzel.

Bu güzellik Drakula soyundan vampir sivrisineklerle katmerlenmişti. Kollarımı bacaklarımı yiyip bitirip, doymadılar, sol kulağımı ısırıp pehlivan kulağı, sol gözümü şişirip boksör gözü yaptılar. Hep solu vurdu hainler:))

Bursa il sınırlarına girdik galiba. Ne galibası gelmişiz. Hoş bulduk Bursa.