Bursa cezaevinin yeni adresi kesinleşti!

Bursa cezaevinin yeni adresi kesinleşti!

Bursa cezaevinin yeni adresi kesinleşti!

Minareliçavuş’taki mevcut E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu ile H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, konumu itibariyle taşınması gündemde gelmişti. Farklı alternatif yerlere yapılması tartışması Orhaneli kararı ile son buldu.

BURSA (İGFA) - Bursa’nın yeni cezaevinin yerine birçok ilçe talip olmuştu. Peki Minareliçavuş’taki mevcut E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu ile H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun Orhaneli’ye taşınacak mı?

Mevcut cezaevinin riskli yapılardan biri olmasından ve kapasitesinin çok üzerinde hizmet vermesi nedeniyle taşınması  gündemdeydi.

Bursa Cezaevi Yeni Adresine Taşınıyor! - SAYFA16 | Doğru haber, Doğru adres ...

400 milyon liralık bin  600 hükümlüyü barındıracak  yeni cezaevinin proje ihalesi tamamlanırken, önümüzdeki günlerde inşaat ihalesi yapılacak. 

Adalet Bakanlığından elde edilen bilgilere göre yeni cezaevinin yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak. Yapılacak yeni cezaevi bin 600 hükümlüyü barındıracak şekilde planlandı. Cezaevi yapılacak alanda inşa edilecek binaların projeleri hazırlandı ve sondaj çalışmaları sürüyor. AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten'in yaptığı açıklamaya göre, Orhaneli’nin Karabekirpaşa Mahallesi’nde 110 dönüm ormanlık alanda kapalı cezaevi ve 300 Evler Mahallesi’nde 113 dönümlük ormanlık alanda yeni bir cezaevi inşa edilecek. Orhaneli'ne yapılacak yeni cezaevi ile ilçe daha fazla hareketlenecek, bu durum da esnafa katkı sağlayacaktır.

23 DÖNÜM ARAZİ ALANI OLAN  YENİ CEZAEVİ

Toplamda 23 dönüm kapalı alanda inşa edilecek olan cezaevinde kullanılacak birimler ise şöyle olacak:

Kapalı cezaeviLojmanSu deposuAçık cezaeviTeknik binaAtölyeZiyaretçi bölümüJandarmaGiriş kontroTrafo


Haber Kaynak : İGF
GÜNDEM 28.02.2024 17:08:57 299 0